Evaluări interne la Școala Varlaam

Școala Primară

Evaluări interne la Școala Varlaam

Marţi, 17 Februarie 2015

Cea de-a doua etapă a evaluărilor interne organizate la Școala Primară au început marți, 17 februarie, cu testarea la “Comunicare în limba română” iar pe 19 martie, elevii au avut de răspuns la întrebări din “Matematică și exploararea mediului” pentru clasele pregătitoare, I și a II-a, în timp ce elevii din clasele a III-a și a IV-a au rezolvat probleme de “Matematică”.  Evaluările interne sunt susținute de trei ori în decursul unui an școlar, fiind organizate la nivel de școală și au un grad de dificultate mai ridicat decât evaluările sumative. Acestea reprezintă un punct de reper în fișa de progres a fiecărui elev, ajutând cadrele didactice să stabilească  progresul individual al acestuia, comparând datele înregistrate pe parcursul celor 5 ani de ciclu primar. Perioada anterioară acestora este dedicată evaluării, verificării și aprofundării cunoștintelor tocmai în vederea pregătirii pentru teste.

Le dorim mult success elevilor și așteptăm cu nerăbdare rezultatele!