Atelier - “Neuroștiința în slujba educației copilului tău” - după metoda lui Daniel Siegel și Tina Bryson

Editorial

Marţi, 4 Noiembrie 2014

Titlul atelierului: “Neuroștiința în slujba educației copilului tău” - după metoda lui Daniel Siegel și Tina Bryson - 28 şi 29 noiembrie 2014

Trainer -Maica Sofronia Rădulescu

• Centrul de Formare și Consiliere Sf Arhangheli Mihail și Gavriil http://www.sfintiiarhangheli.ro/
  • Profesor de Comunicare și Dezvoltare personală, Școala ”Varlaam Mitropolitul”
  • Peste 11 ani de activitate sub îndrumarea Maicii Siluana Vlad în care a desfăşurat activităţi cu părinţii, copiii, tinerii şi adolescenţii (seminarii de comunicare, gestionarea conflictelor, tabere pentru elevi, etc.)

Tu, ca părinte vei învăţa:

• să foloseşti funcţionalitatea creierului în educaţia copilului;
  • să te conectezi la starea copilului şi beneficiile pe termen scurt şi lung din relaţia cu el;
  • cum să transmiţi un mesaj copilului fără să-l răneşti şi într-un mod în care să se simtă în siguranţă;
  • cum îl poţi ajuta pe copil să înţeleagă ce simte şi care sunt responsabilităţile lui, să aibă empatie şi cum să îl stimulezi să repare un comportament nedorit.

Sesiunile atelierului:

1. Ce e conectarea, cum o fac și de ce să o fac. Beneficii
  2. Principiile conectării
  3. Etapele ciclului conectării
  4. Redirecționarea comportamentului copilului
  5. Strategii de redirecționare

Programul atelierului:

• Vineri, 28 noiembrie, 17:00 – 20:00
  • Sâmbătă, 29 Noiembrie, 9:00 – 18:00

Unde: Școala Varlaam Mitropolitul, Str. Lascăr Catargi, Nr.33

Taxa de participare: 180 lei/persoană

Ofertă specială: Vino însoţit de o persoană şi plătiţi împreună 260 lei.

Modalităţi de plată:

• În contul BCR Iași –RO 10 RNCB 0178 1137 3970 0001 – Fundația Varlaam Mitropolitul, cu menţiunea: taxă participare atelier neuroştiinţe-28 noiembrie.
  • Direct la sediul Şcolii Varlaam, la Biroul Financiar Contabil aflat la parterul şcolii

Taxa se achită până cel târziu în data de 26 Noiembrie.

Numărul maxim de participanţi este de 16 persoane.

Data limită de înscriere: miercuri, 26 noiembrie.

Pentru mai multe detalii sunaţi la numărul 0727.377.334.

Impresii de la atelierele "Ai Copil. Învaţă să fii părinte!"

Dragă părinte,

În societatea noastră timpul înseamnă totul! Participarea la un astfel de atelier nu înseamnă pierdere de timp. Modul de abordare a problemellor pe care de multe ori nu le vedem în viaţa noastră de zi cu zi, în relaţia cu copii sau familia este făcut într-un mod plăcut, pozitiv care îţi dă curajul să recunoşti greşelile pe care le faci şi slăbiciunile pe care le ai.

Este o atmosferă relaxantă şi merită să profiţi de o astfel de activitate; vei pleca încarcat cu multe cunoştinţe şi gânduri care te vor ajuta să evoluezi în relaţia cu ceilalţi.

Dacă vei încerca să-ţi faci timp pentru copilul tău, îţi vei face timp şi pentru tine.

Spiritual vei fi provocat să trăieşti mai frumos.

Cu drag,

Alina P.