Atelier - Cum comunic cu copilul meu așa încât să-l înțeleg și să mă asculte?

Editorial

Atelier - Cum comunic cu copilul meu așa încât să-l înțeleg și să mă asculte?

Marţi, 4 Noiembrie 2014

Şcoala Varlaam organizează un nou atelier „Ai copil. Învaţă să fii părinte.” Tema a fost aleasă în concordanţă cu nevoile și preferințele părinților exprimate în cadrul ultimelor conferinţe “Ai copil” dar şi luând în considerare problemele tot mai acute care apar datorită comunicării deficitare care se realizează între părinţi şi copiii lor.

Titlul atelierului: “Cum comunic cu copilul meu așa încât să-l înțeleg și să mă asculte?” – sâmbătă, 22 noiembrie

Trainer -Maica Sofronia Rădulescu

• Centrul de Formare și Consiliere Sf Arhangheli Mihail și Gavriil http://www.sfintiiarhangheli.ro/
  • Profesor de Comunicare și Dezvoltare personală, Școala ”Varlaam Mitropolitul”
  • Peste 11 ani de activitate sub îndrumarea Maicii Siluana Vlad în care a desfăşurat activităţi cu părinţii, copiii, tinerii şi adolescenţii (seminarii de comunicare, gestionarea conflictelor, tabere pentru elevi, etc.)

Obiectivele de învăţare:

• demersurile în comunicarea cu mine, copilul meu, Dumnezeu și soțul/soția;
  • dezvoltarea încrederii în forțele proprii astfel încât să-și încurajeze și susțină mai mult copilul;
  • înțelegerea nevoilor psihologice și emoționale ale copilului și găsirea de resurse și modalități concrete de împlinire a acestora;
  • identificarea limbajelor iubirii și folosirea lor în procesul educației.

Data atelierului: Sâmbătă 22 Noiembrie, 9:00-17:00

Unde: Școala Varlaam Mitropolitul, Str. Lascăr Catargi, Nr.33

Taxa de participare: 150 lei/persoană

Ofertă specială: Vino însoţit de o persoană şi plătiţi împreună 200 lei.

Modalităţi de plată:

• În contul BCR Iași –RO 10 RNCB 0178 1137 3970 0001 – Fundația Varlaam Mitropolitul, cu menţiunea: taxă participare atelier de comunicare.
  • Direct la sediul Şcolii Varlaam, la Biroul Financiar Contabil aflat la parterul şcolii

Taxa se achită până cel târziu în data de 20 Noiembrie.

Numărul maxim de participanţi este de 20 persoane.

Data limită de înscriere: joi, 20 noiembrie.

Pentru mai multe detalii sunaţi la numărul 0727.377.334.

Acum, lăsăm părinţii să vă povestească de ce e bine să participaţi la acest atelier:

"Dragă părinte,
Azi mi-am întărit câteva idei pe care aş vrea să ţi le împărtăşesc: dacă vrei să fii un părinte bun poţi aflând lucruri interesante de la specialişti. „Meseria” de părinte e interesantă, dar trebuie învăţată şi simţită. E palpitant, poţi afla multe lucruri despre tine văzând cum se comportă copiii tăi. Poţi să te ierţi şi să te vindeci de trecut alături de ei.
Cum?
Te invit, dacă eşti curios la un atelier practic la „Şcoala Varlaam” din Iaşi.
Cu drag,
Elena"

"Dragă părinte,
Ştiu că îţi iubeşti copilul şi este cel mai important aspect din viaţa ta.
Copiii cresc! dar .....contează cum şi acest aspect ţine foarte mult de noi, părinţii.
Ştii, vrei şi poţi să te informezi şi să înveţi să fii mai bun.
Atelierele pentru părinţi îţi răscolesc puţin conştiinţa şi experienţele celorlalţi participanţi te fac să îţi ridici semne de întrebare şi să cauţi răspunsuri.
Fii prezent în prezentul tău!
Fii prezent în prezentul copilului tău!"

Vă aşteptăm cu drag şi bucurie!